Karakter boyutu :
GÜNÜMÜZDE ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI!..

GÜNÜMÜZDE ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI!..

Tarih 25 Mart 2016, 10:34 Editör reşat tula

Gün geçmiyor ki Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de irili ufaklı marketler açılmaktadır. Biz tüketiciler de nerdeyse günün her saatinde çok rahat alışveriş yapmaktayız.

Gün geçmiyor ki Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de irili ufaklı marketler açılmaktadır. Biz tüketiciler de nerdeyse günün her saatinde çok rahat alışveriş yapmaktayız. Elbette ki bu tarz yerlerde her şeyi bulmak da mümkün!.. Hesap kitap yapmadan canımız neyi çekiyorsa sepetlerimizi doldurarak; yanında bir de servis aracıyla birlikte evimizin kapısına kadar ulaşabiliyoruz.
Buraya kadar çok güzel!.. Değil mi?
Gelelim bunun esas perde arkasındaki ve daha sonra yaşanacak ve yaşanmış olan sıkıntı safhalarına..
Alışveriş deyince aklımıza ne geliyor, bir düşünelim.
Almak ve vermek, neyi ne kadar ve niçin aldığımızı…
İhtiyacımız olduğu için mi alıyoruz; yoksa almak için mi alıyoruz?
Bir kenarda dursun, bir daha bu fiyata bulunmaz diye mi?
Yoksa sırf canımız sıkıldığı için; bir an da olsa, nefsimize mutluluk iksiri tattırmak için mi?
Sahi; alışveriş kadınları depresyondan kurtarır mı, yoksa öyle mi zannediliyor?
Öyle olsaydı, psikologlar hastalarına alışveriş tavsiye ederlerdi. Halbuki psikologlar, gereksiz alışverişin bir hastalık olduğunu söylemiyor mu?
Bir de alışverişin manevi boyutuna bakalım. Bir Müslüman olarak düşünelim:
‘’Param varsa, istediğimi alabilir. İstediğimi yapabilir miyim? Canım sıkıldığında alışverişle sıkıntımı hafifletebilir miyim? Paramı nerede kullanırsam, mutlu olurum’’..
Kur’an-ı Kerim’de : ‘’Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Geksiz yere de saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar, şeytanların dostlarıdır. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.’’ (İsra 125-27)
Demek ki mutluluk;  saçıp savurmayla değil, bilakis onu Allah yolunda kullanmakta… Başka bir ayette ‘’Eli sıkı olma; büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır kaybettiklerinin hasretini çeker durusun.’’ (Yine İsra 29)
Kınanmamak için, kaybettiğimiz değerlerin hasretini çekmemek için bu dünya da uyanık olup; hiçbir şeyin aşırısına gitmeden, hem bu dünyamızda hem de öbür dünyamızda huzur ve mutluluğu bulalım.
Allah’a emanet olun; Cumanız Mübarek olsun…

Eğitim

ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR