Karakter boyutu :
e-Tebligat uygulaması 1 Nisan'da başlıyor

e-Tebligat uygulaması 1 Nisan'da başlıyor

Tarih 25 Mart 2016, 12:33 Editör reşat tula

Uygulamayla mükelleflerin bilgi güvenliği ve kişisel verilerinin korunması sağlanacak. Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi saniyeler içinde gerçekleştirebilecek.

Mükelleflerin kişisel verilerinin korunmasının yanı sıra tebligat süresini de ciddi oranda azaltacak olan e-Tebligat uygulaması 1 Nisan'da başlayacak.
 
Derlenen bilgilere göre, Vergi Usul Kanunu ve ilgili tebliğ hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesi olarak tanımlanan e-Tebligat uygulaması fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğuracak.
 
e-Tebligat başvurusunu, mükellefler, şahsen veya kanuni temsilcileri aracılığıyla yapabileceği gibi özel yetki içeren noterden alınmış vekaletnameyle vekili aracılığı ile de yapabilecek.
 
e-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmayacak.
 
Mükellefler, https://intvrg.gib.gov.tr internet adresine giriş yaparak daha önce bildirdikleri elektronik ortamdaki bilgilerini güncelleyebilecek.
 
 
- Mükellef açısından faydaları
 
e-Tebligat uygulamasıyla mükelleflerin bilgi güvenliği ve kişisel verilerinin korunması sağlanacak.
 
Belgenin içeriği başkaları tarafından değiştirilemeyecek. Ayrıca, fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, yeni sistem ile saniyeler içinde gerçekleştirilecek.
 
e-Tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kimliği, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğu görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilaf yaşanmayacak. Tebligatlar herhangi bir masraf gerektirmediğinden tasarruf sağlanacak.
 
- Sistemden çıkmanın şartları
 
Zorunlu veya ihtiyari olarak e-tebligat sistemine dahil olan mükellefler ölüm, gaiplik veya tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının (nevi değişikliği ve birleşme halleri dahil) silinmesi gibi zorunlu haller dışında sistemden çıkamayacak.
 
Sisteme dahil olmak zorunda olanlar zamanında bildirimde bulunmazsa özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılacaklar. Bu mükelleflere kendiliğinden oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi tebliğ edilerek e-Tebligat gönderimi başlatılacak.

Ekonomi

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...

Tüm Fotoğraflar    

  29.09.2020
 

29.09.2020..

İzlenme: 6

   
  28.09.2020
 

28.09.2020..

İzlenme: 13

   
  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 21

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar