Karakter boyutu :
Emekliye 381 TL'ye varan artış müjdesi

Emekliye 381 TL'ye varan artış müjdesi

Tarih 25 Mart 2016, 14:24 Editör reşat tula

Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden emeklilerden yapılan yüzde 10'luk SGDP kesintinin kaldırılması, maaşlara yansımaya başladı. Bu düzenleme sayesinde SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, 87 ile 381 TL arasında gelir artışı sağlayacak.

Halen Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri bu ay kesintisiz maaşlarını aldı. SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini yapanlar da kesintisiz maaşlarına Nisan'da kavuşacak.

Maaştan yüzde 10'luk kesinti yapılmayacak, böylece emekliler yüzde 11,1 gelir artışı elde etmiş olacak. Bu düzenleme sayesinde SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, 87 ile 381 TL arasında gelir artışı sağlayacak. Halen en düşük emekli aylığı (Bağ- Kur tarım) 874 TL 19 kuruş. Bu maaşı alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti nedeniyle 786 TL 77 kuruş geçiyor.

Kesintinin kalkması ile bu emeklinin eline artık maaşı tam olarak geçecek. En yüksek emekli maaşı da (SSK) halen 3 bin 814 TL. Ancak bu maaşı alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti ile 3 bin 431 lira 60 kuruş geçiyordu. Bu kalkınca, emeklinin eline artık her ay 3 bin 814 TL geçmeye başlayacak.

Ekonomi

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...