Karakter boyutu :
ÖDÜLLÜ YEMEK YARIŞMASI TAMAMLANDI

ÖDÜLLÜ YEMEK YARIŞMASI TAMAMLANDI

Tarih 07 Nisan 2016, 17:33 Editör reşat tula

Rize Belediyesi’nin Ekmek israfını önlemek amacıyla, bayat ekmeklerin değerlendirmesine yönelik düzenlemiş olduğu ödüllü yarışmasının finali İsmail Kahraman Kültür Merkezinde yapıldı.

Rize Belediyesi’nin “Bayat Ekmekle Taze Lezzetler” adı altında düzenlemiş olduğu yarışma kamuoyuna duyurulduktan sonra Mart ayı içerisinde başvurular başlatıldı ve 1 Nisan’da başvurular son buldu.

Bayat ekmeklerin çöpe atılmasını önlemek ve ekmek israfının önüne geçebilmek adına bayat ekmeklerden yapılan yemeklere yönelik bir yarışma düzenleyen Rize Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu ön elemenin ardından bugün yarışmanın finalini gerçekleştirdi. 40 başvurunun yapıldığı yarışmanın ön elemesinden 8 yarışmacı finale katılmaya hak kazandı.

“YARIŞMANIN FİNALİNDE NEFESLER TUTULDU”

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen “Bayat Ekmekle Taze Lezzetler” adlı yarışmaya Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sivrikaya,İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar Katıldı.

Jüri Başkanlığını Ebru Camadanoğlu’nun yaptığı yarışmada, Jüri üyeleri Murat Karabulut ve Veysel Şengül oldu. Ön elemeyi geçen yarışmacılar başvuruda sunmuş oldukları yemekleri bu kez finalde Jüri üyelerine sundular. Bayat ekmekten faydalanılarak yapılan farklı lezzetlere sahip ürünlerin birbiriyle yarıştığı yarışmada Jüri üyeleri yemeklerden tek tek tadarak puanlama ile dereceye girenleri belirlediler. Jüri üyelerinin kararı ile 1. Aylin Muratoğlu , 2. Gamze Hanoğlu 3. İse Tuna Dumankaya Güzel isimli vatandaşlar oldu. Yarışmacıların oldukça heyecanlı oldukları gözlerden kaçmadı.

Dereceye girenler arasında birinci olan yarışmacı tam altın, ikinci olan yarışmacı yarım, üçüncü olan yarışmacı ise çeyrek altın ile ödüllendirilirken, ödüller Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap tarafından kendilerine takdim edildi. Ayrıca yarışmaya katılan herkese Rize Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sivrikaya tarafından katılım belgesi takdim edildi.

“ÜLKEMİZDE YILDA 1,5 MİLYAR LİRALIK EKMEK İSRAFI OLMAKTADIR”

Yarışma finalinde konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap konuşmasının başında bu etkinliği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye genelinde ekmek israfını önlemek konusunda başlatmış olduğu faaliyet çerçevesinde yürüttüklerini ve Rize Belediyesi olarak ekmek israfının önlenmesi için vatandaşları teşvik ettiklerini söyleyerek sözlerine başladı. Başkan Kasap sözlerine şöyle devam etti: “Bayat diye çöpe atmış olduğumuz ekmeklerin aslında bayat olmadığını bunların tekrardan yemek olarak nasıl sofralarımıza gelebileceği konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bu anlamda bir yarışma düzenledik ve yarışmamıza 40 kişi başvuru yaptı. Yemeklerimizin hepsi birbirinden güzeldi fakat yarışma gereği birinci ikinci ve üçüncü belirlendi. Ülkemizde yılda 1,5 milyar liralık ekmek israfı olmaktadır. Bu israfın önüne geçilebilmesi durumunda bugün devasal yatırımlardan birinin ülkemizde gerçekleşmesi noktasında bir maliyetin ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu gibi etkinliklerle toplumumuzu bilinçlendirerek israfın önüne geçebilmek adına önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışma programı Kurtuluş İlkokolu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen folklor gösterisi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

Tüm Fotoğraflar    

  22.01.2020
 

22.01.2020..

İzlenme: 18

   
  21.01.2021
 

21.01.2021..

İzlenme: 18

   
  20.01.2021
 

20.01.2021..

İzlenme: 30

   
  19.01.2021
 

19.01.2021..

İzlenme: 30

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar