Karakter boyutu :
Az kazanandan vergi alınmayacak

Az kazanandan vergi alınmayacak

Tarih 08 Nisan 2016, 14:01 Editör reşat tula

Yeni gelir vergisi tasarısına göre kazancı ancak geçimini sağlamaya yeterli olan küçük iş sahipleri gelir vergisinden muaf tutulacak.

Vergide yeni dönem başlıyor. Kazancı ancak geçimini sağlamaya yeterli olan küçük iş sahipleri gelir vergisinden muaf tutulacak. Gençlerin iş kurmaları desteklenecek

Hükümet, 3 yıl önce Meclis'e gönderilen gelir vergisi yasa tasarısını üretim, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik ekonomik politikaları destekleyecek şekilde güncelledi. Buna göre, kazancı ancak geçimini sağlamaya yeterli olan küçük iş sahipleri gelir vergisinden muaf tutulacak.

SANATÇIYA BEYANNAME 

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın bilgi verdiği tasarıdaki önemli başlıklar şöyle:

* Küçük çapta iş yapan, kazancı ancak kendi geçimini sağlamaya yeterli olan kişiler gelir vergisinden muaf tutulacak.

* 29 yaşını doldurmamış genç girişimcilerin iş kurmaları 3 yıl süreli vergi teşviği ile desteklenecek.

* Çiftçilerin yanında çalışan işçilerin asgari ücrete karşılık gelen ücretleri için vergi indirimi uygulanacak.

* Halka açılmak üzere elden çıkarılan hisse senetlerinden elde edilecek kazançlara vergi istisnası yüzde 75'tenyüzde 90'a çıkarılıyor.

* Türkiye'de kalma süresi 3 tam yılı aşan yabancı işadamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın çalışanlarıtüm kazançları üzerinden Türkiye'de vergilendirilecek.

* Geliri 220 bin lirayı aşan sanatçı, yapımcı, sunucu, besteci, senarist, ressam, gazeteci ve yazarlar da beyanname verecek.

* Tasarıda çocuk tanımı genişletiliyor. Vesayeti altında bulunmak koşuluyla, kardeşler ve anne babasını kaybetmiş kardeş çocukları ile torunlar da mükelleflerin, kendi çocuklarında olduğu gibi vergi indirimlerinden yararlanabilecek.

* Yurt dışına mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, çağrı merkezi, muhasebe kaydı tutma gibi alanlarda hizmet veren işletmelerin, bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın yarısı gelir vergisinden istisna edilecek.


Ekonomi

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...