Karakter boyutu :
Rize’de Toprak ve Su Kirliliğine Karşı Saygı Yürüyüşü

Rize’de Toprak ve Su Kirliliğine Karşı Saygı Yürüyüşü

Tarih 08 Nisan 2016, 17:45 Editör reşat tula

Rize’nin Derepazarı ilçesinde çay tarımında aşırı kimyasal gübre kullanımı ve yanlış tarım tekniklerine dikkat çekmek üzere “Toprağa, suya, tarıma saygı yürüyüşü” düzenlendi.

TEMA Vakfı ‘nın Rize’de başlattığı toprak ve su kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlayan “Her dem toprak için” projesi kapsamında düzenlenen yürüyüş ve toplantıya Derepazarı Kaymakamlığı  ev sahipliği yaptı.  Yürüyüşe ve  yürüyüş öncesi düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Adem Can,  ilçe müdürlerindeki kamu ve din  görevlileri, muhtarlar, çay üreticileri, öğrenciler ve TEMA Gönüllüleri katıldı.

Yürüyüş öncesi Ali Rıza Yılmaz Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen toplantıda TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer   çay tarımının sürdürülebilirliğinde doğru gübreleme yöntemlerini anlattı.  Bir avuç toprakta milyarlarca canlı olduğunu, bunların doğal bir fabrika gibi çalışarak bitkilerin besinini ürettiğini belirten ÖZER;   yanlış gübreler ve tekniklerle bu canlıları yok edip çayı sunii gübrelerle beslemeye çalışıyoruz dedi.

“Çay tarımı bölgenin tartışmasız en önemli gelir kaynağıdır. Rize toprağı kıt, topoğrafyası dik, iklimi zor bir bölgedir. Çay tarımı bu topraklarda tutunmuştur. Ancak yanlış tarım yöntemleri özellikle kimyasal gübrelerle  binlerce yılda oluşan bu topraklar 30 yılda kaybedilmeye başlanmıştır. Toprak sadece erozyon, heyelan sellerle kaybolmuyor, asitleşme, tuzlulaşma, kirlenme ile de kayboluyor” dedi.  

Toplantıda söz alan ve TEMA Vakfı  İl Temsilcisi Nevzat Özer’e teşekkür plaketi veren Derepazarı Kaymakamı  Adem Can ise;  “Çay tarımının sürdürülebilir olmasının birinci koşulu toprak, su gibi doğal varlıkların  korunup geliştirilmesi olduğunu belirterek  maalesef sadece bugünü düşünen bir anlayışla her ikisi de hızla kaybedilmektedir. Belki verimde bugün için küçük düşüşlerde olabilir ama bu toprakların yüzlerce yıl daha çay üretmesini istiyorsak bu gidişi mutlaka  durdurmamız gerekli” dedi.  Bölge  topraklarının korunmasında  kamuya olduğu kadar üreticilerimize, bütün toplum kesimlerine büyük görevler düştüğünü belirterek, böyle bir toplantıya ve farkındalık oluşturma çabasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Toplantı sonrası katılımcılar Sadettin Kaynak Bulvarında yaptıkları yürüyüşle halkın dikkatini  çekmeye çalıştılar.

Bilgi Notları

TEMA Vakfı’ndan Çay Üreticilerine Öneriler

 Öncelikle organik gübreleri tercih edin.

 Kimyasal gübre kullanıyorsanız akademisyenler ve devlet kuruluşlarınca da tavsiye edilen 25.5.10 çay gübresini tercih edin.

 Toprak asitliğini artıran Amonyum Sülfat (şeker gübre), Amonyum Nitrat gibi gübreleri kullanmayın.

 Dekara 70 kg dan fazla gübre vermeyin, zaman içinde bu miktarı da düşürün.

 Gübreyi ikiye bölün, Mart-Nisan da yarısını, birinci sürgün sonrası diğer yarısını verin.

 Gübreyi bitkinin kök bölgesine, mümkün olduğu kadar toprağın 3-4 cm içerisine verin.

 Budanmış alanlarda toprağı mutlaka havalandırın, budama atıklarını küçülterek bahçede bırakın, fabrikalardaki üretim atığı çay çöplerini olgunlaştırarak bu alanlara verin.

 Budama atıklarını kesinlikle yakmayın.

 Yeşil gübre, hayvan gübresi, kompostlarla toprağı destekleyin.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  29.09.2020
 

29.09.2020..

İzlenme: 3

   
  28.09.2020
 

28.09.2020..

İzlenme: 12

   
  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 21

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar