Karakter boyutu :
Rize’de Toprak ve Su Kirliliğine Karşı Saygı Yürüyüşü

Rize’de Toprak ve Su Kirliliğine Karşı Saygı Yürüyüşü

Tarih 08 Nisan 2016, 17:45 Editör reşat tula

Rize’nin Derepazarı ilçesinde çay tarımında aşırı kimyasal gübre kullanımı ve yanlış tarım tekniklerine dikkat çekmek üzere “Toprağa, suya, tarıma saygı yürüyüşü” düzenlendi.

TEMA Vakfı ‘nın Rize’de başlattığı toprak ve su kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlayan “Her dem toprak için” projesi kapsamında düzenlenen yürüyüş ve toplantıya Derepazarı Kaymakamlığı  ev sahipliği yaptı.  Yürüyüşe ve  yürüyüş öncesi düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Adem Can,  ilçe müdürlerindeki kamu ve din  görevlileri, muhtarlar, çay üreticileri, öğrenciler ve TEMA Gönüllüleri katıldı.

Yürüyüş öncesi Ali Rıza Yılmaz Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen toplantıda TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer   çay tarımının sürdürülebilirliğinde doğru gübreleme yöntemlerini anlattı.  Bir avuç toprakta milyarlarca canlı olduğunu, bunların doğal bir fabrika gibi çalışarak bitkilerin besinini ürettiğini belirten ÖZER;   yanlış gübreler ve tekniklerle bu canlıları yok edip çayı sunii gübrelerle beslemeye çalışıyoruz dedi.

“Çay tarımı bölgenin tartışmasız en önemli gelir kaynağıdır. Rize toprağı kıt, topoğrafyası dik, iklimi zor bir bölgedir. Çay tarımı bu topraklarda tutunmuştur. Ancak yanlış tarım yöntemleri özellikle kimyasal gübrelerle  binlerce yılda oluşan bu topraklar 30 yılda kaybedilmeye başlanmıştır. Toprak sadece erozyon, heyelan sellerle kaybolmuyor, asitleşme, tuzlulaşma, kirlenme ile de kayboluyor” dedi.  

Toplantıda söz alan ve TEMA Vakfı  İl Temsilcisi Nevzat Özer’e teşekkür plaketi veren Derepazarı Kaymakamı  Adem Can ise;  “Çay tarımının sürdürülebilir olmasının birinci koşulu toprak, su gibi doğal varlıkların  korunup geliştirilmesi olduğunu belirterek  maalesef sadece bugünü düşünen bir anlayışla her ikisi de hızla kaybedilmektedir. Belki verimde bugün için küçük düşüşlerde olabilir ama bu toprakların yüzlerce yıl daha çay üretmesini istiyorsak bu gidişi mutlaka  durdurmamız gerekli” dedi.  Bölge  topraklarının korunmasında  kamuya olduğu kadar üreticilerimize, bütün toplum kesimlerine büyük görevler düştüğünü belirterek, böyle bir toplantıya ve farkındalık oluşturma çabasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Toplantı sonrası katılımcılar Sadettin Kaynak Bulvarında yaptıkları yürüyüşle halkın dikkatini  çekmeye çalıştılar.

Bilgi Notları

TEMA Vakfı’ndan Çay Üreticilerine Öneriler

 Öncelikle organik gübreleri tercih edin.

 Kimyasal gübre kullanıyorsanız akademisyenler ve devlet kuruluşlarınca da tavsiye edilen 25.5.10 çay gübresini tercih edin.

 Toprak asitliğini artıran Amonyum Sülfat (şeker gübre), Amonyum Nitrat gibi gübreleri kullanmayın.

 Dekara 70 kg dan fazla gübre vermeyin, zaman içinde bu miktarı da düşürün.

 Gübreyi ikiye bölün, Mart-Nisan da yarısını, birinci sürgün sonrası diğer yarısını verin.

 Gübreyi bitkinin kök bölgesine, mümkün olduğu kadar toprağın 3-4 cm içerisine verin.

 Budanmış alanlarda toprağı mutlaka havalandırın, budama atıklarını küçülterek bahçede bırakın, fabrikalardaki üretim atığı çay çöplerini olgunlaştırarak bu alanlara verin.

 Budama atıklarını kesinlikle yakmayın.

 Yeşil gübre, hayvan gübresi, kompostlarla toprağı destekleyin.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI