Karakter boyutu :
Çayda Türkiye-Sri Lanka İşbirliği

Çayda Türkiye-Sri Lanka İşbirliği

Tarih 12 Nisan 2016, 18:01 Editör reşat tula

Sri Lanka Ankara Büyük Elçisi P.M. AMZA ve Karadeniz Bölgesi Sri Lanka Fahri Konsolosu Atilla Ataman Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Türk Çay Sektörü hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Uzun, Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Turna ve Genel Sekreter İsmail Kocaman hazır bulunduğu ziyarette Türkiye- Sri Lanka arasındaki işbirliğini araştırmak, çayla ilgili iki ülke arasında nasıl ortaklıklar kurulabileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Büyükelçi AMZA, “Sri Lanka olarak Türk çay sektörüyle işbirliği halinde çalışmak isteriz. Türk çay sektörünün gelişimi için her türlü teknik ve eleman desteğini verebiliriz” dedi. Ayrıca AMZA, Türkiye’nin Ortadoğu ve Kafkasya’nın merkezi olduğunu, Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Kafkasya’ya açılmak istediklerini, Türkiye ile her türlü ortaklığa hazır olduklarını, Tür Çay Sanayicisinin Sri Lanka’ya yapacakları yatırımlarda büyük destek vereceklerini ifade etti.

Türk çayının gelişimi için dünyanın dördüncü büyük çay üreticisi ülkesi olan Sri Lanka’ya gittikleri araştırma gezisinde Sri Lanka çay üretimini detaylı incelediklerini ifade eden Meclis Başkanı OKUMUŞ, “Sri Lanka’nın çay üretim bilgilerinden bizde yararlanmak isteriz. İki ülkenin ortaklaşa çalışması konusundan elimizden ne geliyorsa yaparız” dedi.

Görüşmede söz alan Başkan Yardımcısı Hasan Uzun, “Daha önce Rize heyetiyle Sri Lanka ziyaretimizde Enformasyon Bakanıyla yaptığımız görüşmede Türkiye’nin kendilerini için önemli bir pazar olduğunu, 2014 yılında Sri Lanka’nın Türkiye’ye 34 bin ton çay ihraç ettiğini, 2015 yılında 45 bin ton ihraç ettiklerini söyledi.  Ama ne yazık ki Türkiye’nin resmi kayıtlarında böyle ihracat rakamları bulunmamaktadır.  Türkiye’nin Sri Lanka için önemli bir pazar olduğunu biliyoruz” dedi.     


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 20

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 22

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar