Karakter boyutu :

Rize'de Obeziteye Cerrahi Çözüm

Tarih 15 Nisan 2016, 16:50 Editör reşat tula

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğimizde obezite nedeniyle kapalı tüp mide operasyonu (laparoskopik sleeve gastrektomi) yapılmaya başlanmıştır.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gastroenteroloji cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muhammet Kadri Çolakoğlu ile Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Kalcan: “Karadeniz bölgesi ülkemizde obezite görülme sıklığının en fazla olduğu bölgelerimizdendir. Rize ilimizde de obezite sık görülmektedir. Obezite, başta şeker hastalığı olmak üzere hipertansiyon, kalp ve psikolojik rahatsızlıklar gibi yandaş hastalıkların artışına neden olmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olan obezite için diyet ve medikal tedaviyle kilo vermede arzu edilen neticeye ulaşamayan hastalara uygulanan bir ameliyatla oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Ameliyat sonrası hastaların gerek yandaş hastalıklar gerekse psikolojik problemler açısından yaşam kalitelerinde belirgin düzelmeler saptanmaktadır.Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğimizde obezite nedeniyle kapalı tüp mide operasyonu (laparoskopik sleeve gastrektomi)  yapılmaya başlanmıştır ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ameliyat sonrası istenmeyen sonuçların (komplikasyonların)önüne geçmek ve ameliyattan fayda görecek hastaları belirlemek için hastanemiz bünyesinde obezite ile ilgili cerrahi ve diğer  branşlardan ( endokrinoloji uzmanı, psikiyatri uzmanı, anestezi uzmanı ve diyetisyen) oluşan obezite ekibi oluşturulmuştur. Hastanın gerekli tetkikleri istendikten sonra bu komisyon tarafından değerlendirmeler yapılarak operasyon kararı alınmaktadır. Hastanemizde birçok cerrahi prosedür kapalı ya da geleneksel yöntemlerle yapıldığı gibi obezite ile gili cerrahi prosedürler de başarı ile uygulanmaktadır” dedi. 

prof.-dr.-hasan-turut-bashekim.jpg

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Başhekimi ve Yöneticisi Prof. Dr. Hasan Türüt ise bu konuda, “Hastanemiz artık bölge hastanesi misyonuna yakışır işler yapmaktadır, ancak bu konuda çok daha fazla yol kat etmemiz gerekiyor. Cihaz ekipmanı bakımından dengi kurumlar arasında çok ileri bir noktadayız, kalifiye personel konusunda eksiklerimizi de hızla kapatma uğraşındayız. Obezite cerrahisi hem ameliyat öncesi hem de sonraki süreçte çok hassasiyet gösterilmesi gereken bir konu; bu konuda Genel Cerrahi ekibime güveniyor ve onlara her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Kendilerine müteşekkiriz. Ayrıca bu konuda desteklerini sunan Endokrinoloji öğterim üyesi ve aynı zamanda Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Algün ile her türlü katkıyı başından itibaren veren Rize Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Demiral beyefendiye de sonsuz teşekkürlerimizi sunarız ” dedi.


Rize Haberleri

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı Rize'nin Ardeşen ilçesinde kaya düşmesi riski nedeniyle bir okul binası boşaltıldı.

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe ...

Tüm Fotoğraflar    

  27.11.2020
 

27.11.2020..

İzlenme: 8

   
  26.11.2020
 

26.11.2020..

İzlenme: 7

   
  25.11.2020
 

25.11.2020..

İzlenme: 14

   
  24.11.2020
 

24.11.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar