Karakter boyutu :
Milyonların beklediği düzenleme tamam

Milyonların beklediği düzenleme tamam

Tarih 16 Nisan 2016, 11:58 Editör reşat tula

15 bin polis alımı, 65 yaş aylığı, Sur’un inşası ve Kanal İstanbul gibi başlıklarda düzenlemeler içeren 'torba kanun' tasarısı TBMM’de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girecek kanun, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenlelemer içeriyor.

Terörizmin finansmanının önlenmesi, 15000 polis alımı, 65 yaş aylığı, Kanal İstanbul, Diyarbakır Sur ilçesinin yeniden inşası gibi başlıklarda yeni düzenlemeler içeren torba yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi. Önceki gece kabul edilerek yasalaşan ve kamuoyunda “torba tasarı" olarak bilinen “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile 65 yaş aylığının kapsamı genişletiliyor.

65 YAŞ AYLIĞI MÜJDESİ

Muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara, muhtaçlık hali devam ettiği müddetçe aylık bağlanırken, eskisinden farklı olarak haneye giren gelir değil bu kişilerin kendisi ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınacak. Böylelikle 65 yaş aylığı alanların sayısının artması bekleniyor.

İŞKUR KURSİYERLERİNİN PRİM SÜRESİ 1 YILA ÇIKTI

Torba yasaya göre ayrıca Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasında olması kaydıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulunca belirlenen nakdi düzenli sosyal yardım alanların özel sektörde işe girmeleri halinde, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı işe başladığı tarihten itibaren bir yıl süreyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen iş verenler, bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak.

15 BİN POLİS 2610 DENETMEN

Yasa ile ayrıca 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu da ihdas ediliyor. Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası prim borçlarının tahsilinden da vazgeçiliyor. Bu düzenlemeden yüzbinlerce öğrencinin yararlanması bekleniyor.

SUR'U İNŞA YETKİSİ BAKANLAR KURULU'NDA

Kanunla, terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle büyük oranda yıkılan Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası için yasal altyapı düzenleniyor. Buna göre, kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerlerde, altyapı hizmetleri yetersiz olan veya imar mevzuatına aykırı yapılaşma bulunan yapı ve altyapısı hasarlı alanlar; fen, sanat norm ve standartlara uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu'nca riskli alan olarak kararlaştırılabilecek.

TERÖR FİNANSMANINA ERKEN ÖNLEM DÖNEMİ

Terörizmin finansmanın önlenmesi başlığı altında “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun"da sayılan işlemlerin, mal varlığının aklanması veya terörün finansmanı suçuyla ilişkili olduğuna dair şüphe bulunması üzerine, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'nca şüpheyi teyid etmek, işlemi analiz etmek ya da gerekli görüldüğünde analiz sonuçlarını yetkili makamlara aktarmak amacıyla yedi iş günü süreyle askıya almaya Maliye Bakanı yetkili olacak.

Turizmcinin borcu bir yıl ertelendi

Torba kanun; bazı turizm işletmelerinin borçlarının ertelenmesini öngören düzenlemeler de içeriyor. Üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden, 2016 yılı için tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni bedelleri ile hasılat paylarının ödeme süresi bir yıl ertelendi. Aynı kolaylık; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli konaklama tesislerinin; ödemesi gereken ecrimisillerin için de sağlandı.

Kanal İstanbul için 'su yolu' tanımlaması

Kanal İstanbul ve diğer su yolları için yasal düzenleme de getirilen yasayla “su yolu" tanımı yapılarak su yollarına kanuni statü kazandırılıyor. Yapılacak su yoluna isabet eden Hazine ve özel idareye ait arazi ve arsaları, kamu gereksinimi ve kamu yararı nedeniyle belediye ile özel idarelerce satılamayacak, başka bir maksat için kullanılamayacak.

'TORBA KANUN'DA NELER VAR

* Yasa ile 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni alınacak.
* 65 yaş aylığı almak için sadece kişinin kendisi ve eşinin geliri esas alınacak.
* İŞKUR tarafından bir işe yerleştirilen personelin devlet tarafından ödenen işveren sigorta priminin süresi 6 aydan 1 yıla çıkarıldı.
* Turizm işletmelerinin Hazine arazilerini izinsiz kullanımından kaynaklanan ecrimisillerin ödeme süresi bir yıl ertelendi.
* Terörizmin finansmanı ve mal varlığının aklanmasına karşı bir dizi önlem getiren yasa, Maliye Bakanlığı'na bir hafta süreyle işletmelere el koyma yetkisi veriyor.
* Kanun, güvenlik operasyonları sırasında büyük oranda yıkılan Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası için yasal altyapı düzenlemeleri de içeriyor.
* Sendikalar ve konfederasyonlar şehit yakınları ve gazilere ayni ve nakdi yardım yapabilecek.

Ekonomi

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...

Tüm Fotoğraflar    

  15.01.2021
 

15.01.2021..

İzlenme: 15

   
  14.01.2021
 

14.01.2021..

İzlenme: 16

   
  13.01.2021
 

13.01.2021..

İzlenme: 16

   
  12.01.2021
 

12.01.2021..

İzlenme: 16

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar