Karakter boyutu :
EFENDİMİZDE SOSYAL HAYAT ÖRNEKLERİ

EFENDİMİZDE SOSYAL HAYAT ÖRNEKLERİ

Tarih 16 Nisan 2016, 17:54 Editör reşat tula

“Âlemlere rahmet” olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin, doğumunun 1445. yıl dönümünü milletçe idrak etmenin sevincini, huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

EFENDİMİZDE SOSYAL HAYAT ÖRNEKLERİ

“Âlemlere rahmet” olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin, doğumunun 1445. yıl dönümünü milletçe idrak etmenin sevincini, huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bir kere daha Rabbimize hamd, aziz Peygamberimiz, biricik hayat önderimiz Hazret-i Muhammed (s.a.v.) Efendimize selat ve selam olsun.

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin, dünyamızı teşriflerini kutladığımız 09 - 20 Nisan 2016 Kutlu Doğum Haftasındaki en büyük amaç, Yüce Dinimiz İslam'ı ve onun Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizi daha iyi anlayıp, idrak edebilmektir. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, zulmün ve haksızlığın en üst seviyeye çıktığı bir zamanda, tüm kötülüklere ve olumsuz davranışlara rağmen insanlığa, sonsuza kadar huzurlu, mutlu, yaşanabilir bir hayat ve dünya düzeni hazırlamıştır.

Rahmet, sevgi, hoşgörü ve adalet gibi erdem değerleri kendilerinde toplamış olan Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, hayatı boyunca insanları doğruluğa, iyiliğe ve yardımlaşmaya teşvik ederek, asırlar öncesinden insanlığa yüksek bir ahlâk dersi vererek, onları olgunluğa davet etmiştir.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz, günümüzde daha iyi anlaşılmasına, örnek hayatının tatbik edilmesine çok ihtiyaç vardır. Peygamberimizin (s.a.v.) doğumunun üzerinden geçen yaklaşık 14 asra rağmen, O’nun sözleri, tavsiyeleri, yaşayış ve hayatı algılama biçimi herkes için çok önemli öğütler içermektedir. Ben bu gün Efendimizin (s.a.v.) hayatından günümüz dünyasına ışık tutacak belirli konularda örnekliliği üzerinde örnekler sunmaya gayret edeceğim.

EFENDİMİZİN ALLAH’A KARŞI SAMİMİYETLERİ:

İslam’ın ilk günleridir. Her geçen gün taraftarı artan Efendimizi görenler endişeye kapılır. Çareler aranır, önü kesilmek için. Efendimiz (s.a.v.) son derece ağır baskılar altında, hayatına kastettiler, öldürmeye kadar vardılar. Amcası; “Sen bu davadan vazgeç.” diye teklif edince;

“Bir elime Güneş’i, bir elime Ay’ı verseniz, ben bu davamdan vazgeçmem. Hükümdarlık verseniz, hazineler verseniz, başkan yapsanız, her türlü arzumu yerine getirseniz, bu davamdan vazgeçmem. Amca! Eğer sen beni bundan sonra himayenden çıkartmak maksadıyla bu sözleri söylüyorsan, hani; ‘Evlâdım, yeğenim, senin yüzünden Kureyş’le başım derde girdi. Seni koruyacağım derken onlarla kötü oluyorum. Artık bu davadan vazgeç. Vazgeçmezsen, seni koruyamam diyorsan, ben, bu davadan vazgeçmem, Allah (c.c.) bana yeter” dedi ve mahzun bir şekilde amcasının yanından ayrıldı. Arkasından, amca Ebu Talib seslendi:

“Yeğenim! Sen nasıl istersen öyle yap. Ben seni hayatım boyunca himaye edeceğim” dedi. Bu olay, Efendimizin Allah’a (c.c.) olan sadakati değil de nedir.?

EFENDİMİZİN ÇOCUKLARLA İLİŞKİLERİ:

Efendimizin Kuşu Ölen Zeyd’e Taziyeye Gidişi:

Hazret-i Zeyd, 4,5 yaşlarında idi. Zeyd’in çok bağlandığı, çok sevdiği, adını Umeyr koyduğu küçüçük bir kuşu vardı. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, Zeyd’i her gördüğünde “Umeyr’in babası” anlamında “Ebu Umeyr” diye hitap ederdi. Bir gün, Zeyd’in kuşu öldü. Onun ölümü Zeyd’i çok üzdü. Kuşun öldüğü günlerde Hz. Peygamber (s.a.v.) Zeyd’in evine gitti. Çocuğun kederli hali, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) merhametli kalbini etkiledi. Onu neşelendirmek istedi. Çocuğun saçlarını okşayarak yanağını öptü. Gülümseyerek:

−“Ya Ebu Umeyr! Ma fuile Nüğayr” Kuşa ne oldu?” diye sordu. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kalbe huzur veren ilgisiyle ferahlayan Zeyd, bu söze çok güldü.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendilerimizin Deve İsteği:

Torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendilerimiz bir develerinin olmasını istiyorlardı. Bu dileklerine ulaşmanın yolunu, dedelerinden istemekte buldular. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, maddi olarak o an çocuklara deve alacak durumda değildi. Torunlarını üzmeden onlara istedikleri deveyi unutturacak bir çözüm buldu. Küçük torunlarının önüne çökerek onlara seslendi:

“Haydi binin. Bundan daha iyi binek mi olur?”dedi.

Çocuklar, büyük bir sevinçle dedelerinin sırtına bindiler. Artık deveyi unutmuşlardı.

Efendimizin Hanımlarına Sadakatleri:

Mekke-i Mükerreme’nin fetih günleri. Efendimize nerede konaklayacakları sorulur.”Hangi evi hazırlayalım Ya Resulellah!” Efendimiz; (s.a.v.) “sevgili eşim Hz. Hatice’nin kabri başında çadırımı kurun” buyurdu. Şimdi söyleyin bana eşine böyle bir sadakatle sımsıkı bağlanan eşler arasında kavga olur mu? Bu gün küçücük şeylerden dolayı çantayı kuluna takıp mahkeme kapılarında hukuk arayanların neyi kaybettiğini anladınız mı?

Bu duygu ve düşüncelerle Kutlu Doğum Haftası’nın kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesi dileğiyle tüm Balıkesir’li kardeşlerimize ve İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Selam ve dualarla…

Ramazan TOPCAN

Balıkesir İl Müftü Yardımcısı


Eğitim

ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR