Karakter boyutu :
BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK “ 1. EKONOMİ ZİRVESİNE” KATILDI

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK “ 1. EKONOMİ ZİRVESİNE” KATILDI

Tarih 22 Nisan 2016, 17:46 Editör reşat tula

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ekonomi Topluluğu ile Rize Genç Girişimciler Kurulu’nun bu yıl birincisini düzenlemiş olduğu “Ekonomi Zirvesi” Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde gerçekleştirildi.

20-21 2016 Nisan tarihleri arasında başlayan ve ilk oturumu 20 Nisan 2016 tarihinde yapılan “Ekonomi Zirvesi” panelinin ikinci oturumu bugün Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Konferans salonunda yapıldı. Konferansa Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rize Milletvekili Hikmet Ayar, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Jd. Alb. Semih Coşkun, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nusret Bayraktar, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, AK Parti İl Başkanı Muhammet Avcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, RTEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karamustafa, Rize Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sadık Kâhya ve RTEÜ Öğrencileri katıldı.

1. Ekonomi Zirvesinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik sorunlarını aşması için uygulamada etkinliği olan reformların sağlanması gerektiğini söyledi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde düzenlenen 1. Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyada büyüme hızının yüzde 5’den 3’lere gerilediğini belirterek gerilemenin son 50 yılın altında kalacağının öngörüldüğünü ifade etti. Şimşek, “Kriz sonrası dünya ekonomisi yüzde 3 büyüyor. Kriz öncesi yüzde 5 büyüyordu. Yüzde 3’lük büyüme düşük bir büyümedir. Son 50 yıla bakıldığında hızlı büyüme döneminin geride kaldığını görüyoruz. Tespitlere göre büyüme son 50 yılın altında kalacak. Dünya reform yapıp gerekli tedbirleri almasa büyüme geçtiğimiz elli yılın yarısında kalacağı yönünde tespitler var. Küresel ölçekte aşırı borçluluk büyümeyi yavaşlattı. Bu yıl yüzde 3’lük büyüme yakalanırsa başarı yakalanmış sayılır. Dünya ticaret hacmindeki büyüme küresel büyümenin de arkasında. Bu çok görülen bir şey değil. dolar 80’den bu yana zirveyi buldu. Reel efektif kur endeksine göre ciddi bir şekilde değer kazandı. En üst düzeyi buldu. Artık satın alma gücü parametresi ile dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’de ciddi bir yavaşlama var. Uzun zamandır yüzde 10 büyüme yaşıyordu. Bunun yüzde 6’ya düşmesi Dünya ekonomisi açısından ciddi riskler getiriyor. Çin’de yavaşlama kontrollü gitmezse ciddi bir risk bekleniyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN PERFORMANSI İYİ…

Şimşek, Türkiye’de ki ekonomik verilerin dünya ortalaması ile kıyaslandığını iyi bir performans olarak nitelendirilebileceğini vurgulayarak, “Türkiye’nin son dönemine bakılırsa birkaç husus dikkat çekiyor. Güçlü bir ekonomik büyüme, istihdam artışı, enflasyonda tek hane, gelir dağılımında iyileşme, bankacılık sektöründe güven ve mali disiplinin sağlandığı bir dönem. Çin ve Hindistan’ı kattığımızda Türkiye’nin performansı büyümede iyi değil. Ancak onları hariç tutarsak Türkiye’nin performansı yüzde 209’a çıkar. Diğer ülke gruplarına daha iyi bir performans ortaya koymuş oluyor” şeklinde konuştu.

2016’DA YÜZDE 4.5 BÜYÜME HEDEFLENİYOR…

2016 yılında Türkiye’de yüzde 4.5’lik bir ekonomik büyüme beklendiğini, hedeflenen yüzde 5’lik büyüme için ise etkin reformları hayata geçirmek gerektiğini belirten Şimşek, “Önümüzde ki yıl için yüzde 4.5 bir büyüme öngörüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye yüzde 4 büyüdü. Geçen sene Dünya ekonomisi yüzde 3 büyüdü. Çin Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler yüzde 1.7 büyüdü. Fena bir performans değil. Bu iki seçimin yapıldığı, etrafımızda ateş çemberi varken, terörün başını kaldırdığı bir dönemde yapıldı. 3 milyon göçmeni misafir ettiğimiz, bu kadar çok dış şok ile karşı karşıya iken yüzde 4 büyümüş. Aslında iyi bir performans . Yüzde 5’lik büyüme için reform programımızın güçlü bir şekilde uygulanarak, uygulamada etkinliğin sağlanası gerekir. Yüzde 5’lik büyüme reformların yapılacağı ve etkinliğini sağlanacağı tahmini ile yapılıyor. Güçlü bir iktidar var. Reformlar ile tekrar yüzde 5’lik büyüme patikasına otururuz diye düşünüyoruz” dedi.


BAŞKAN KASAP, RİZE’NİN “SOSYO-EKONOMİK GÖSTERGELERİNİ” AÇIKLADI…

1. Ekonomi Zirvesinde Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Doğu Karadeniz Bölgesinin Kalkınmasında Rize’nin Rolü ve Sosyo-Ekonomik göstergeleri konulu bir sunum yaptı. Başkan Kasap, Sunumunda; Rize’nin Ekonomisine, Nüfus ve Demografik faktörler, Kültür, Turizm, Sağlık, Tarım, Sanayi Ticaret Lojistik Merkezi ve Rize Limanı Faktörü konularında geniş bilgiler aktardı. Başkan Kasap, “Rize dört mevsim ziyaretçilerine alternatifler sunan, yazın yeşilin bin bir tonunu barındıran dağ ve yaylalarda vakit geçirebilen turistlerin kışın heliski (helikopterli kayak) yapıp, kar şenliklerine katılabildikleri, Türkiye ve bölge için önemli turizm merkezlerindendir. Konaklama tesislerinin yetersizliği turizmin önündeki önemli engel iken, son yıllarda kısmi olarak konaklama konusunda artış olsa da konaklama sıkıntıları tam anlamıyla bitmiş değil. Bu sıkıntıları aşma adına beş yıldızlı otellerin yapım çalışmaları hükümetimizin desteği ile devam etmektedir. Bu şekilde yöremizin turizm potansiyeli rastlantı ve beklentilerle değil bir pazarlama stratejisi ile rezervasyon usulüne göre organize edilerek kalkınmada önemli bir adım olması planlanmaktadır”dedi.

BAŞKAN KASAP, ”PROJELER RİZE EKONOMİSİNİ KALKINDIRACAK”

Belediye Başkanı Prof. Dr.Reşat Kasap’ın sunumu sırasında salona giren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e hoş geldiniz diyen Başkan Kasap, Belediye tarafından planlanan, yapım aşamasında, proje aşamasında olan ve temeli atılmış bulunan, Isırlık projesi, Salarha Tüneli, Teleferik, Doğu Park, Batı Park ve Mavi Şehir projelerinin Rize’ye ve bölgeye ekonomik yönden sağlayacağı katkılar hakkında bilgi verdi. Başkan Kasap, “Sosyal Belediyecilik ve hizmet belediyeciliğini benimseyen belediyemiz sosyal projeleri, kültür projeleri, kadın ve çocuk projeleri gençlik projeleri ile ekonomik faaliyetleri genişletip, vatandaşa hizmet vermenin yanında aynı zamanda bu alanlara turist çekmeyi planlamaktadır” dedi.

Ekonomi Zirvesi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e,Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.

 


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI