Karakter boyutu :
Doğu Karadeniz Yaylaları Şenlenecek

Doğu Karadeniz Yaylaları Şenlenecek

Tarih 23 Nisan 2016, 17:31 Editör reşat tula

Yeşilin binbir tonunu barındıran Doğu Karadeniz yaylaları, mayıs ayıyla birlikte düzenlenecek şenliklerle binlerce insanı bir araya getirecek.

Şehir yaşantısından uzaklaşarak stres atmak ve hasret gidermek isteyen Karadeniz insanı, eylül ayına kadar sürecek yayla şenliklerini her yıl adeta iple çekiyor. Yöre halkı, özellikle de gurbetteki Karadenizlilerin dostlarıyla hasret giderdiği yayla şenlikleri ile hem geleneklerin yaşatılmasını hem de dayanışmayı sağlıyor.

Türklerin önemli geleneklerinden olan yayla şenlikleri, asırlardır Anadolu topraklarında yaşatılıyor.

Özellikle iş yoğunluğunun azaldığı, okulların tatile girdiği ve havaların ısınmaya başladığı dönemlere denk getirilen yayla şenlikleriyle, Türkiye'nin çeşitli illerinde hatta yurt dışında yaşayan Karadenizliler, doğup büyüdüğü yörenin yayla şenliklerine katılarak hem stresten uzaklaşmayı hem de sevdikleri ile hasret gidermeyi amaçlıyor.

Mayıs ayının ilk haftasıyla başlayan Doğu Karadeniz yöresi yayla şenlikleri, eylül ayına kadar devam ediyor. Yayla şenliklerinde yoğunluk, hafta sonları yaşanıyor. Şenliklerin büyük bölümünün geleneksel tarihi, ay içerisindeki hafta sonlarına denk getiriliyor.

Son yıllarda yaz turizminin yaylalara odaklandığı Doğu Karadeniz'de, şehrin sıcak ve nemli havasından bunalanlar, şenlikler sayesinde yeşilin binbir tonunu barındıran, bol oksijenli, havası temiz ve serin yaylalara çıkarak günübirlik veya haftalık tatil yapma imkanı da bulabiliyor.

Yalnızca yöre insanının değil, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişinin de katıldığı katıldığı yayla şenlikleri, halkoyununa ilgi duyanları ve fotoğraf sanatçılarının da ilgisini çekiyor.

Yöre kültüründe yer alan şenliklerin bazıları ise çok geniş katılımlı olmaları nedeniyle uluslararası boyutta gerçekleştiriliyor. Kadırga Yaylası Şenliği, Şalpazarı Sis Dağı şenlikleri, Akçaabat Hıdırnebi Yaylası Şenliği, Maçka Lişer Yaylası Soğuksu Şenliği, Vakfıkebir Karadağ Yaylası şenlikleri, Artvin Salikvan Yaylası şenlikleri bu anlamda büyük ilgi görüyor.
-Doğu Karadeniz'in yayla şenlikleri
Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Ordu ve Giresun'da bu yıl yapılması planlanan yayla şenliklerinden bazıları şöyle: 

Gümüşhane: Ayazma Yayla Şenliği, Dörtkonak Köyü Şenliği, Kazıkbeli Yayla Şenliği, Zigana Dağı Şenliği, Alitaşı Tuzlam Şenlikleri

Artvin: Aydın Köyü Yayla Şenliği, Şavşat Sahara Şenlikleri, Salikvan Yayla Şenlikleri

Trabzon: Mesabet Şenliği, Soğuksu Şenlikleri, Hırsafa Karadağ Şenlikleri, Hıdırnebi Yayla Şenliği, Kadırga Yaylası Şenliği, Alaca Yaylası Şenliği, Sis Dağı Şenlikleri, Kaldırım Yaylası Şenliği, Sanasitka Şenliği, Kuşmer Yaylası Şenliği, Ağa Konağı Şenliği, Yayla Ortası Şenliği, Karadağ Serda Şenliği, Honefter Şenliği, İzmiş Şenliği, Sivri Şenliği, Kadıralak Yayla Şenliği, Karaabdal Halk Şenliği.

Bayburt: Dede Korkut Şenlikleri, Soğanlı Yayla Şenliği, Kopuz Köyü Yayla Şenliği

Rize: Ayder Yayla Şenliği, İkizdere Dağ Horozu Şenlikleri, Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri, Güneyce Varda Şenlikleri, Güneysu Handüzü Yayla Şenlikleri

Giresun: Uluslararası Kümbet Yayla Festivali

Ordu: Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI