Karakter boyutu :
Rize'de 5 Bin Kovan Dağıtıldı

Rize'de 5 Bin Kovan Dağıtıldı

Tarih 25 Nisan 2016, 17:55 Editör reşat tula

AK Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal ve Osman Aşkın Bak, Gıda tarım il müdürlüğünün kovan dağıtım törenine katılarak kovan almaya hak kazanan arıcılara kovanlarını teslim ettiler.

Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulanan '' Rize ilinde arıcılığın geliştirilmesi Projesi '' kapsamında Rize merkezde arıcılık faaliyetinde bulunan arıcılara kovan dağıtımı  yapıldı.

Gündoğdu limanında düzenlenen törene, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Osman Aşkın Bak, Rize belediye başkanı Reşat Kasap, İl genel Meclis başkanı Mehmet Kazancı, Rize İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şafak Bulut, Arıcılar Birliği Başkanı Fevzi Civaoğlu ve sertifika almaya hak kazanan arıcılar katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut bugüne kadar arcılığın geliştirmesi projesi kapsamında bütün ilçelerde arıcılara kovan dağıttıklarını belirterek, “ Son olarak da il merkezimizdeki toplam 203 arıcı ile daha önce arıcılıkla uğraşmayan fakat eğitim alıp arıcılığa teşebbüs eden 50 arıcıyla birlikte toplam 253 arıcıya 5 bin kat kovan dağıtımı gerçekleştireceğiz. Daha önce bin 200 arıcıya 12 bin 30 adet, yaklaşık 24 bin 60 kat kovan dağıtımı gerçekleştirdik. “ dedi

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ise Arcılık konusunda hassas olduğunu belirterek,  “Rize toprağı dar olan bir ilimiz. Bu yüzden bizim daha az toprağın ihtiyaç olduğu ama maddi olarak daha değerli olan faaliyetlere yoğunlaşmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de arcılıktır. Arıcılık da hükümetimiz tarafından destekleniyor. Hem Rize’nin tanıtımına hem de Rize’deki arıcılığın tanıtımına gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Arıcılığın çay ve turizmden sonra 3. ana gelir kaynağı olmasını diliyorum.” diye konuştu

AK Parti Rize milletvekili Osman Aşkın Bak da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üreticileri desteklemeye devam ettiğini belirterek, “ Bugünde kovan dağıtımıyla birlikte bu desteklerini sürdürüyor. Hükümetimizin verdiği sözlerden bir tanesi de genç çiftçi projesiydi.  18- 40 yaş arasındaki çiftçilerimize de 30 bin TL’ye kadar hibe desteği veriliyor. Buda köylerimizin canlanması için önemli bir husus. Bu sezonun sizlere hayırlı olmasını diliyor bol bereketli bir sezon geçirmenizi temenni ediyorum. Hükümet olarak çiftçimize desteğe devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal ise konuşmasında şunları söyledi, “Rize ölçeğinde başlattığımız çok önemli bir projemiz var.  Oda Rize’mizi organik tarım havzasına dönüştürme projesidir. Bunu çayla başlattık. Rize’mizin belli bölgelerinde organik çay tarımına başladık. Bu çok önemli. Özellikle gelişmiş ülkeler organik tarıma çok önem veriyor. Eğer sizin organik bir ürününüz varsa müşteri bulma noktasında sıkıntı çekmiyorsunuz. İstiyoruz ki bölgemizin tamamı organik çay tarımına geçsin ve dünyanın en çok istenilen çayı Rize çayı olsun. Aynı zamanda çayla beraber diğer ürünlerimizde organik ürün kapsamına alınsın. Onun için biz kivi, likapa ve arıcılık konusunda üretimimizi ne kadar organikleştirsek dünya pazarlarına açılmamız o kadar daha kolaylaşır.”

Konuşmaların ardından kovan dağıtım törenine geçildi. Arıcılara sertifikaları ve kovanları dağıtıldı.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI