Karakter boyutu :
Rize OSB’de Binalar Yükselmeye Başladı

Rize OSB’de Binalar Yükselmeye Başladı

Tarih 27 Nisan 2016, 15:50 Editör reşat tula

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Kalkandere’deki Organize Sanayi Bölgesini (OSB) gezerek, inşaat aşamasındaki fabrikaları inceledi.

Karal'a incelemeler sırasında Kalkandere Kalkandere Kaymakamı Ömer Çimşit, Kalkandere Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete, Derepazarı Belediye Başkanı Yakup Samangül, Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, AK Parti Kalkandere İlçe Başkanı Hasan Ayyıldız, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, RTSO Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, İyidere İlçe Başkanı Talat Tüfekçi, Derepazarı İlçe Başkanı Mustafa Sivri, İyidere, Derepazarı ve Kalkandere İl Genel Meclis Üyeleri eşlik etti. Karal, OSB’deki fabrika inşaatlarını  gezerek OSB Bölge Müdürü Hasan Günal'dan bilgiler aldı.


OSB inşaatı ziyareti sırasında duygulandığını belirten Karal, “ OSB ziyareti sırasında şahsen çok duygulandım. Burası uzun süren bir emeğin ürünü. Yaklaşık 10 yıldan beri aralıksız süren bir mücadelenin sonucunda burada bu fabrikaların neşvünema bulmasını görmek bizleri son derece memnun etti. Burada çok ciddi gayret ortaya konmuştur, alın teri dökülmüştür. Bu Rize’nin bir başarısıdır. Rize, sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasi kurumlarıyla,  bürokrasisiyle el ele vererek 550 dönümlük alanın organize sanayi bölgesine dönüştürülmesini sağlanmıştır. Rize’de bu kadar büyük bir alanın istimlak edilerek kamulaştırılması bizleri çok yordu ama hamd olsun gördüğümüz bu manzara  bütün bu yorgunluklarımızı unutturdu. Burada açılışlarını yapacağımız bu fabrikalarda çalışacak insanlarla birlikte istihdama sağlanacak bütün bu katkıların memleketimize çok ciddi katma değer sağlayacaktır”  dedi.Rize’nin artık kabuğunu kırdığını ve gelecek yüzyıllara hazırlandığını belirten Karal, “Rize’miz artık gelecek yüz yıllara hazırlanan modern ve çağdaş bir kent görünümüne hızlı bir şekilde ilerlemeye başlamış durumda. Burası Rize’mizin yıldız bölgelerinden biri olacaktır. Rize OSB Doğu Karadeniz’in Doğuya, güneydoğuya,  orta doğuya ve Kafkaslara açıldığı bu boğazın en önemli incilerinden bir tanesi olacak. Ben emeği geçen başta Ticaret Odası Başkanımıza, Ticaret Odası Meclis Başkanımıza,  Kaymakamımıza, Kalkandere belediyesi eski başkanı Nihat Çolak’a, bu bölgede emeği olan belediye başkanlarımıza,  OSB müdürümüz ve ekibine,  yüklenici firmanın tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. “ dedi.RTSO Başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu ise OSB’de çalışacak kişilerin gerekli kurslara katılması ve belgeler alması gerektiğini vurgulayarak,  “ Burada gördüklerimiz 10 yıllık bir emeğin sonucudur. Bu bölge bundan sonra çok daha hızla ilerleyecektir.  Bu bölge planlanan projelerle birlikte doğu Karadeniz’in en stratejik hattını oluşturuyor. OSB’mizin ilk bölümü inşa ediliyor. İnşallah peşinden 2. ve 3. etapları da gelecek.  Bütün bu projelerde bu bölgemizin insanlarının çok ciddi katkısı ve fedakarlığı var. Dolayıyla burada yapılan fabrikalarda bölgemiz insanının çalışmasını arzuluyoruz. Biliyorsunuz ki çalışma sözleşmeleri devam ediyor. Oda olarak açtığımız pek çok kurs var. Ama bu konuda bölge insanımızda bir neme lazımcılık var. Açılan kurslara pek iştirak etmiyorlar. OSB’lerde çalışma sistemleri değişti artık. Buralardaki fabrikalarda üretim yapacak insanlar belirli şartlar ve belirli belgeler dahilinde çalışacak. Bu konuya da dikkat çekmek istedim. Emeği geçen herekse teşekkür ederim. Ayrıca fabrikalar kurarak istihdama katkı sağlayacak yatırımcılara da teşekkür ederim” diye konuştu.Kalkandere Kaymakamı Ömer Çimşit de OSB’nin Kalkandere’de yapılmasından dolayı büyük bir heyecan duyduklarını belirterek, “Fabrikaların temellerinin atıldığını görmek bizleri son derece mutlu  ediyor. inşallah ilçemizdeki işsizlik sorunun çözümünde çok büyük katkısı olacaktır” diye konuştu.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI