Karakter boyutu :
KİTAPLAR SESSİZ ÖĞRETMENLERDİR

KİTAPLAR SESSİZ ÖĞRETMENLERDİR

Tarih 28 Nisan 2016, 17:48 Editör reşat tula

Vali Ersin Yazıcı, RENK Projesi kapsamında Fener Lisesini ziyaret ederek, öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı üniversiteye hazırlanan öğrencilere gelecek hedefleri ile ilgili tavsiyelerde bulunarak bilgiye ulaşmanın en temelinde kitap olduğunu bunun için gençlerin kitapları yanlarından eksik etmemesi gerektiğini söyledi.
KİTAPLAR SESSİZ ÖĞRETMENLERDİR
Kitapları sessiz öğretmenlere benzeten Vali Yazıcı ," Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Bu yüzden onlar bizim en iyi dostlarımızdır. Bizimle sevinci, hüznü, kederi, başarıya ulaşmanın mutluluğunu paylaşırlar. Sevgili öğrenciler size tavsiyem siz de kitap okuyun. Ve onlarla arkadaş olun. Siz onları bırakmazsanız onlar da sizi bırakmaz! Kitaplar insanı hayata hazırlar. Günün anısına sizlere Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil'in 'Gençlerle Başbaşa' adlı kitabını hediye etmek istiyorum "dedi.
Bir öğrenci dışında sınıfın tamamı kitapları okuyacaklarını ifade etti. Vali Yazıcı, kitap okumak istemeyen öğrenciye neden okumak istemediğini sordu.
NEDENİNİ BEN DE BİLMİYORUM
Kitap okurken hemen dikkatinin dağıldığını ve çok sıkıldığını belirten lise son sınıf öğrencisi Fatih Kopuz, " Kitaplar, her zaman okumak istediğim şeyler fakat ya okurken sıkıldığım ya okurken heves alamadığım şeyler.  Ben kitap okumuyorum, okuyamıyorum. Kitap okurken hemen dikkatim dağılıyor ve çok sıkılıyorum. Nedenini ben de bilmiyorum. Şu ana kadar en iyi okuduğum bitirdiğim kitap yok hatta yok hala yok okumayı da düşünmüyorum nedenini ben de bilmiyorum" dedi.
İLK ADIMI ATMIŞ OLMASI ÇOK SEVİNDİRİCİ
Vali Yazıcı,  "O zaman ben sana bir kitap hediye etsem, sen de o kitaba bir şans versen olur mu?" diye sordu. Kitabı imzalarsanız "Olur…" çıktı ağzından Fatih'in. Vali Yazıcı, " Fatih'in nitelikli bir okur olmak için katetmesi gereken yol uzun, biliyorum. Ancak ilk adımı atmış olması çok sevindirici. Eğer bir okur olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, kendi tarzını bulun ve okumaya onlardan başlayın. Bir süreliğine de olsa kendinizi kitaba verin ve ayrı bir dünyaya göç edin. Okumaya devam edersek, okumanın eşsiz tadını yaşayacak; yeni yerler, yeni arkadaşlıklar edineceğiz. Her insan yeni kişiler ve olaylarla karşılaştığında sıkılır. Onun için okurken biraz sabredin. Öğrencimiz Fatih'e de kitap okumaya başlayacağı için huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum" dedi.
HİÇBİR ÖNYARGINIZ OLMASIN
Kitap okumayan ve onlarla dost olmayanların, kendilerine yön vermede zorlandıklarını ifade eden Vali Yazıcı, " Kitap okumaya dair hiçbir önyargınız olmasın. Belki kitapta kendi hayatınıza benzeyen, hatta sizinkiyle tamamen aynı olduğunu düşündüğünüz bir yaşamla karşılaşabilirsiniz. İnsan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu kitap okumaktır. Kitap en iyi arkadaştır. Kitaplar her zaman, her yerde sizinledir. Nasıl ki antrenman yapmadan sporda dereceye ulaşamazsanız, kitap okumadan da başarıya ulaşamazsınız "dedi.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI