Karakter boyutu :
GELENEK RİZE’DE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…

GELENEK RİZE’DE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…

Tarih 29 Nisan 2016, 17:23 Editör reşat tula

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Yeniköy mahallesi Taşçıoğlu Camii civarında ticari faaliyetlerini sürdüren Esnaflarla Bereket dua’sı için bir araya geldi. Osmanlı döneminden bu yana çeşitli illerde sürdürülen 706 yıllık geleneği Rize’de başlatan Başkan Kasap’ı, bu Cuma sabahı “A Haber” televizyonu, Ulusal’a taşıdı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Belediye’nin çalışmaları, Rize’nin Kültürü ve Tarihi yapılarını korumanın yanı sıra toplumun faydasına olan örf, adet ve gelenekleri de yaşatıyor. Yediyüz yılı aşkın bir süredir devam eden Bereket Dua’sını gün ışığına çıkaran ve her geçen hafta çığ gibi büyüyen Dua, bu hafta A Haber ekranlarında izleyiciyle buluştu.

HER CUMA SABAHI DUAYLA AÇILAN DÜKKANLAR…

Başkan Kasap, Cuma salasından önce Merkez Şeyh Camii İmamı Mehmet Salih Güney’in dua’sıyla başlatılan programda yaptığı açıklamada; “Toplumumuzda, inancımızda ve kültürümüzde ticaretin bereketli olması noktasında her sabah ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek dükkanımızı açmak vardır. Toplumumuzdaki duyarlılığı arttırmak noktasında var olan bir geleneği burada inşaallah devam ettiriyor ve her Cuma sabahı dua’yla dükkanlarımızı açıyoruz. Biz bunu bir başlangıç olarak gösteriyoruz. Her Cuma günü farklı semtlerde ve mahallelerde bu geleneğimizin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak için ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz.”dedi.

Programın ardından Başkan Kasap ve beraberindeki heyet Esnafları ziyaret ederek hayırlı işler diledi. Mahalle Muhtarı Ali Demirci ile mahalle çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 20

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 16

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 12

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar