Karakter boyutu :
GELENEK RİZE’DE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…

GELENEK RİZE’DE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…

Tarih 29 Nisan 2016, 17:23 Editör reşat tula

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Yeniköy mahallesi Taşçıoğlu Camii civarında ticari faaliyetlerini sürdüren Esnaflarla Bereket dua’sı için bir araya geldi. Osmanlı döneminden bu yana çeşitli illerde sürdürülen 706 yıllık geleneği Rize’de başlatan Başkan Kasap’ı, bu Cuma sabahı “A Haber” televizyonu, Ulusal’a taşıdı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Belediye’nin çalışmaları, Rize’nin Kültürü ve Tarihi yapılarını korumanın yanı sıra toplumun faydasına olan örf, adet ve gelenekleri de yaşatıyor. Yediyüz yılı aşkın bir süredir devam eden Bereket Dua’sını gün ışığına çıkaran ve her geçen hafta çığ gibi büyüyen Dua, bu hafta A Haber ekranlarında izleyiciyle buluştu.

HER CUMA SABAHI DUAYLA AÇILAN DÜKKANLAR…

Başkan Kasap, Cuma salasından önce Merkez Şeyh Camii İmamı Mehmet Salih Güney’in dua’sıyla başlatılan programda yaptığı açıklamada; “Toplumumuzda, inancımızda ve kültürümüzde ticaretin bereketli olması noktasında her sabah ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek dükkanımızı açmak vardır. Toplumumuzdaki duyarlılığı arttırmak noktasında var olan bir geleneği burada inşaallah devam ettiriyor ve her Cuma sabahı dua’yla dükkanlarımızı açıyoruz. Biz bunu bir başlangıç olarak gösteriyoruz. Her Cuma günü farklı semtlerde ve mahallelerde bu geleneğimizin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak için ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz.”dedi.

Programın ardından Başkan Kasap ve beraberindeki heyet Esnafları ziyaret ederek hayırlı işler diledi. Mahalle Muhtarı Ali Demirci ile mahalle çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI