Karakter boyutu :
İlkokul Öğrencilerinin Yazarlık Kabiliyeti

İlkokul Öğrencilerinin Yazarlık Kabiliyeti

Tarih 03 Mayıs 2016, 17:52 Editör reşat tula

Rize Hüseyin Yardımcı İlkokulu 4-A sınıfından 31 öğrenci öğretmenleri Enes Süküt’un Editörlüğünde, 118 sayfadan oluşan, “Tırtıldan Kelebeğe, Artık Uçma Zamanı” isimli kitabı hep birlikte yazarak yayın hayatına kazandırdılar.

Ağırlıklı olarak, şiir, anı, hikâye, mektup gibi öykülerden oluşan ve de her bir öğrencinin yazısının yer aldığı kitapla ilgili konuşan, Rize Hüseyin Yardımcı İlkokulu 4-A sınıfı öğretmeni Enes Süküt, “ 11 yıllık öğretmenim. Bu yıl 4.sınıflarla çalışıyorum. Yazdığımız kitabın adı Tırtıldan Kelebeğe Artık Uçma Zamanı. Kitabı yazma sürecimiz aslında birinci sınıfta başladı. İlk üç yıl birçok yazı türüyle onları tanıştırmaya ve sevdirmeye başladım. Serbest etkinlik saatlerimizde sınıfça; şiir, mektup, anı, hikâye vb. türlerde yazılar yazdık. En önemli aşama öğrencilere yazı yazmayı sevdirmekti.

Bunun için ilimizdeki bir 4.sınıfla mektup arkadaşlığı yapmaya başladık. Mektup arkadaşlarını yaz tatilinde bir araya getirdik. Ayrıca her gün iki kişi belirleyip sınıf günlüğü yazmaya başladık. Her gün belirlenen iki kişi sınıfça neler yaşadıklarımızı yazdı. Ayrıca grup çalışması yaparak belirlediğimiz konularda şiir ve hikaye yazma çalışmaları yaptık. Öğrencilerin mizahi yönlerini geliştirmek amacıyla fıkra ve Karagöz Hacivat oyunu yazma çalışmaları yaptık ve yazının eğlenceli ve komik yanıyla onları tanıştırmaya çalıştım. Bu çalışmaları yaptıktan sonra 3. sınıfta onlara kitap fikrinden bahsettim. Kitap çıkarma fikri onlar açısından farklı bir durumdu. Yazdıkça yapabileceklerine inandılar. 4. sınıfa gelince artık karar verdik ve çalışmalara başladık. İlk dönem sonunda çalışmaları tamamlayıp kitabı basıma hazırladık. Kitabın ismini ben önerdim. Onlara neden böyle bir isim düşündüğümü anlattım. Çok hoşlarına gitti ve bu isim ortaya çıktı. Ben öğrencilerimin bu dört yılı tırtılın kelebek olma yolundaki sürecine benzettim. Bu yıldan sonra artık ortaokul öğrencileri olacaklar. Daha bağımsız olacaklar. Birçok öğretmenleri olacak ve artık kendi mücadeleleri başlayacak. ”dedi. HABER: BAYRAM ALKİ KAVALCI


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI