Karakter boyutu :
BES'te büyük müjde!

BES'te büyük müjde!

Tarih 04 Mayıs 2016, 13:00 Editör reşat tula

Maliye Bakanı Ağbal, bireysel emeklilikte toplu para yerine aylık maaşı tercih edenlere yeni teşvikler getirileceğini açıkladı.

Bakan Ağbal enflasyondaki düşüşün, faizlerin aşağıya çekilmesine nasıl bir katkı sağlayacağının sorulmasına karşılık enflasyonun aşağıya doğru gelmiş olmasının, ekonomiyle ilgili alınacak bütün kararlarda belirleyici temel faktörlerden birisi olacağına işaret etti. Ağbal, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası Başkanımız da ifade etti, para politikasının sadeleştirilmesi bağlamında başlatılan bir süreç var. O sürecin devam ettirilmesi yönünde bir irade var. Enflasyon gelişmeleri de bu iradeye destek veren bir gelişmedir. Bu açıdan hepimiz için memnuniyet verici bir gelişmedir. Ülkemize daha fazla yatırım olsun, üretim olsun, daha fazla ihracat yapabilelim, işletmelerimizin maliyetleri azalsın, ama aynı zamanda da ülkemize ilişkin beklentiler olumlu olsun. Bütün bu faktörleri dikkate alarak Merkez Bankamız diğer kamu kurumları da kararlarını alacaktır. Kendi kararlarıdır."

"BES'TE İYİLEŞTİRMELER YAPIYORUZ"

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne  otomatik katılımda tasarrufların vergisel uygulamalarla teşvikedilmesinin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Ağbal, otomatik katılımla ilgili düzenlemeyi Hazine Müsteşarlığının ayrı bir çalışma olarak yaptığını, kendi çalışmalarının içinde bu düzenlemenin olmadığını söyledi.

MAAŞ SİSTEMİNE DÖNENLERE TEŞVİK

Kendilerinin, BES veya hayat sigortalarında belirli bir süre sistemde kaldıktan sonra toplu ödeme almak yerine aylık maaş sistemine dönenlere vergisel teşvik getireceklerini bildiren Ağbal, "BES'te sistemde kalmak için öngörülen sürelere yaklaşılmış durumda. Burada kişilerin sistemde biriken paralarını topluca almak yerine sistemde kalmaya devam ederek aylık ödemeler şeklinde bir sisteme geçmeleri halinde mevcut vergileme sisteminde de onların lehine iyileştirme düzenlemeleri yapıyoruz." şeklinde konuştu.


Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...