Karakter boyutu :
Sütlüoğlu'ndan Randevu Açıklaması

Sütlüoğlu'ndan Randevu Açıklaması

Tarih 09 Mayıs 2016, 17:39 Editör reşat tula

Çok değerli hemşerilerim, kıymetli üreticilerimiz; hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Daha önceki yıllarda kurmuş olduğumuz beyaz masa 24 saat hizmet vermeye devam ediyor. Her gün bir daire başkanı arkadaşımız beyaz masada nöbetçi olarak; gelen talepleri, şikâyetleri dinliyor, değerlendiriyor ve en hızlı şekilde çözmeye çalışıyor. Ayrıca bu konular anında bana intikal ediyor ve her gün beyaz masadan şikâyetleri ihtiva eden raporlarda benim önüme geliyor. 
Burada olmasam dahi telefon ve faks üzerinden bu bilgiler bana ulaşıyor. Sürgünler başladığı zaman kısa süreli bir karmaşa tedirginlik yaşanıyor çünkü altı ay çaydan tamamen uzak kalıyoruz. Mayıs ayıyla beraber de yeniden çay, yeşil altınımız geliyor Allah’ın lütfu ile. Bizde bunları satın alıyoruz ve işliyoruz. 

Birkaç yıldır bildiğiniz gibi randevulu sistem ile alım yapıyoruz. Ve randevulu sistemle alımlar çok ciddi manada rahatladı Bu bir devrim, çayda uzun yıllar çekilen karmaşa, sıkıntı, kargaşa sona erdi ve huzurlu bir şekilde vatandaşımız çayını vermeye devam ediyor. Beyaz masamız 444 54 53 telefonla ulaşılabilen, 24 saat ulaşabileceğiniz, size hizmet veren bir birimimizdir. 

“Ben eğer randevu günü çayımı götüremezsem mağdur olur muyum” diye bir endişe var beyaz masaya gelen sorularda. Bana gelen raporlarda daha ziyade şikâyetler bu konuda. Şunu çok açık ve net söylüyorum alım yeri alım, yeri biz çayın gelip gelmediğini takip ediyoruz. Çayı gelen alım yerlerini biz açıyoruz eksperlerimiz gidiyor ve vatandaştan çay almaya başlıyor.

Başta birkaç gün serbest alım yapıyoruz ve en az iki gün öncesinden haber vererek de randevulu sistemle alıma geçiyoruz. Yani bunu biz fabrika müdürlerimize defaten tembihledik. Yazılı olarak da talimat verdik. En son bu bildirimlerin iki gün önce değil de bir gün önce gittiğini öğrendik bu fabrikalarımızda bu yanlışlık yapıldı bunun üzerine vatandaşlarımızın üreticilerimizin mağdur olmaması için Cumartesi ve Pazar günleri randevulu sistemi esneterek çay toplayan tüm vatandaşlarımızın çayını almaları talimatını verdik. 

Bugüne kadar ciddi manada bir çay alışımız var. Toplamda 26 bin ton çay aldık. Ayın üçünden bu güne kadar altı günlük süre içerisinde ve bugün itibariyle de aldığımız çay anında ben takip edebiliyorum cep telefonundan elektronik kantar sistemiyle artık alımlarımızı yapıyoruz. Altı bin dokuz yüz doksan dokuz ton bugün itibariyle çay almışız. Toplamda 26 bin tona ulaşmışız. 

Yüksek kesimlerde olan ve çayı henüz gelmeyen üreticilerimiz gelen mesajlardan dolayı tedirgin olmasınlar yani onlar bu mesajları yok saysınlar. Bu mesajların yüksek kesimlerde olan henüz çayı gelmeyen vatandaşlarımıza gitmemesi gerekirdi fakat fabrikalarımızda böyle bir yanlışlık yapıldı. Bu yanlışı yapanları da biz ikaz ettik. Bu üreticilerimiz bu mesajları yok saysınlar. Yani ne zaman çayları gelir ne zaman alım yerleri açılır ise işte o zaman onlar için randevulu sistem başlayacaktır. Yani sahilde ve orta kesimde çay geldiği için buralarda başlayan uygulama çayın gelmediği yüksek kesimleri bağlamıyor yani onlar için randevulu sistem henüz başlamış değil. Ne zaman çayları gelir, alım yerleri açılır, o zaman onlara mesaj gelecek randevu günleri onlara söylenecek ve o gün çaylarını getirecekler uygulama onlar için o zaman başlayacak. 

Şimdi randevulu sistemde biz 4 taksitle çağırıyoruz. Yani 4 haftada bir sürgünün çayının tamamını almayı hedefliyoruz. O hafta randevu gününde çayını getirmeyen vatandaşın haftalık kotası yanacak. Diyelim yüz kilo kotası varsa o hafta 25 kiloysa o 25 kiloyu bir daha kullanamayacak onun için herkes randevu gününde çayını mutlaka toplasın ve getirsin. Aksi halde bir karmaşa olur aksi halde randevulu sistem olmaz. Siz bir doktora gitmek için randevu aldınız. Diyelim Pazartesi günü saat 15:00’de randevu aldınız gitmediniz ertesi gün gideceğim dediniz. Canınızın istediği bir gün gittiniz herhangi bir saatte o doktor sizi muayene eder mi? Etmez. Niye? O saatte başkasının randevusu var. Doktor boş değil yani bizimde her gün bir müstahsile yüzlerce, binlerce müstahsile verdiğimiz randevumuz var. Başka bir gün o müstahsilden bir önceki çayı almamız mümkün değil. Bugün bir uçak bileti alıyorsunuz giderseniz mesele yok gitmezseniz paranız yanıyor. Neden yanıyor? Çünkü sizin yerinize yolcu alamıyor o uçak onu mağdur etmiş olursunuz. Biz yüz kişiden, örnek olarak söylüyorum, diyelim çay alıyoruz. Bu yüz kişiden yirmi kişinin çayını getirmediği oluyor randevu gününde o zaman benim fabrikam yüzde yirmi kapasitesi eksik çalışır. Yani yüz ton işleyeceği yerde seksen ton çay işler ve dışarda da yanlış bir algı oluşur bak işte fabrika tam çalışmıyor bir bölümü makinaların çalışmıyor şeklinde bu fabrikanın suçu değil. 
Bu bizim suçumuz değil. Gününde çayın randevulu müşteri tarafından üretici tarafından getirilmemesinin sonucudur. Yani fabrikalarımızın verimli çalışması kapasitelerinin tam olarak kullanılması herkesin randevusunda çay getirmesiyle mümkündür. 

İMDAT SÜTLÜOĞLU BEYAZ MASA ÇAYKUR


Herkes randevu gününde randevu saatinde çayını getirirse biz işte yeni arttırışlarla yaklaşık sekiz bin altı yüz elli tona çıktık bu sene kapasite olarak bunu kullanırız. Ama diyelim randevusunda bin ton, iki bin ton çay eksik gelirse fabrikalarımızın kapasitesi bir işe yaramaz sekiz bin altı yüz ton yerine altı bin altı yüz ton çay işleyebiliriz. O gün aynı zamanda da erken çayı gelenler zamanında çaylarını versinler çay taze taze toplansın ve onlar daha sonraki sürgünlerde de çaylarını erkenden toplayabilsinler ve yüksek kesimlerde olan vatandaşlarımıza sıra geldiği zaman da onlar da daha rahat çaylarını verebilsinler diye biz bu düzeni kurmak zorundayız. Doğru olan budur. Çayı bekletip de hepsi büyüsün deyip de tamamını kartlaştırdıktan sonra toplayıp vermek diye bir şey yok. Yani çay taze iken toplanacak, önce gelen çaylar toplanacak. Her hafta bir alım yeri açıldığı zaman çay almaya başlandığı zaman o alım yeri müstahsilinin üreticisinin vereceği bir çay mutlaka vardır. O gelen çaylarını toplayacak taze olanlarını ertesi haftaya bırakacak ertesi hafta randevu gününde gelenleri toplayacak taze olanları bir sonraki haftaya bırakacak en taze çayı da en son haftaya bırakacak o da o zamana kadar büyüyecek olgunlaşacak ve taze taze çayların hepsini toplamış olacağız. 

Çayda ham madde de kaliteyi yükseltmemiz çok önemlidir. Bunu her zaman söylüyorum. Fabrikalarımız çok teknolojik ama ham maddede kaliteyi iyileştirmez isek fabrikalarımız ne kadar teknolojik olur ise olsun çay da kaliteyi yükseltmemiz hiç mümkün değil. Çok değerli hemşerilerim bakınız bugün Pazar günü 8 Mayıs saat 19.30 ve biz bu saatte genel müdürlükte üst düzey yönetici arkadaşlarımızla birlikte bu çalışmaları, sürgün dönemini takip ediyoruz. Yani gece-gündüz hafta sonu demeden vatandaşımızın her türlü sıkıntısıyla yakından ilgilenerek en ideal hizmeti vermeye çalışıyoruz. Geçmişe göre çok şeyler değişti ve çok çok güzel noktalara geldik. Bakınız elektronik görüntüleme sistemi ile bütün fabrikalarımızı buradan hemen bilgisayarımızdan ve telefonumuzdan aynı zamanda takip edebiliyorum. Yani ben nerede olursam olayım telefondan hangi fabrika olursa olsun o fabrikanın soldurmasını, kıvırmasını, fırınını, boşaltma ünitesini her tarafını takip edebiliyorum. Genel Müdürlükte de 24 saat bir takip merkezimiz var fabrikalar takip ediliyor. Yani vatandaşlarımız tedirgin olmasınlar onları üzecek hiç bir şeyi biz yapmayız ne yapıyorsak onların lehinedir. Ama disiplinsiz hiçbir şey olmaz.  Kuralsız hiçbir şey olmaz. Disiplinsizlik başarısızlık getirir keşmekeş getirir ve bundan herkes zarar görür. Bizim Genel Müdürlük olarak istediğimiz hususlara üreticilerimiz uyarlar ise inşallah birinci sürgünü de müteakip sürgünleri de bu sezonu da geçmiş yıllarda olduğu gibi huzur içinde geçirmiş oluruz. Ben çok değerli üreticilerimize hayırlı sağlıklı huzurlu bereketli bir sürgün bereketli bir sezon diliyor herkesi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

İmdat SÜTLÜOĞLU
Çay İşletmeleri Genel Müdürü
Yönetim Kurulu Başkanı
 


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI