Karakter boyutu :
Anneler için yeni dönem!

Anneler için yeni dönem!

Tarih 10 Mayıs 2016, 12:53 Editör reşat tula

Anne olanlar artık iş hayatından kopmayacak. İsterse doğum izni sonrasında yarım gün çalışıp, yarım gün çocuğuyla ilgilenebilecek.

Çalışan anneler son dönemde önemli imkanlara kavuştu. 10 Şubat'ta yürürlüğe giren yasa sayesinde, anneler doğum izni sonrasında isterse maaş alarak yarım gün çalışabilecek. İsteyen anneler de çocuğu okula gidene kadar yarım gün çalışıp yarım maaş alabilecek. Böylece anneler, hem çocuklarıyla ilgilenebilecek hem de iş hayatından kopmayacak. Hatta babalara da önemli imkanlar var. İşte çocuk sahibi olanlara sağlanan imkanların detayları:

İŞÇİLER DE AVANTAJLI

Doğum yapan işçiler, analık izni sonrasında birinci doğumda 60, ikinci doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar izin kullanabilecek. 3 yaşını doldurmayan çocuğu evlat edinenler de bu imkandan yararlanabilecek. Bu dönemde çalışılan sürenin prim ve ücretlerini işveren, çalışılmayan sürenin prim ve ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu karşılayacak. Yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar olacak. Kadın işçinin yarım çalışma ücretinden yararlanabilmesi için adına son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması şart.

 Analık izni ve yarı zamanlı çalışma sonrasında çocuğun mecburi ilköğretim çağına gelmesine kadar ebeveynlerden birinin, İş Kanunu'nda düzenlenmiş olan kısmi süreli çalışma hakkı talepleri karşılanacak. Bu durum iş sözleşmesinin feshinde geçerli sebep oluşturmayacak. Eşi çalışmayan ebeveynler düzenlemeden yararlanamayacak. Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam zamanlı çalışmaya dönebilecek. Bu düzenlemeden evlat edinenlerden de yararlanacak.

MEMURLARA YARIM GÜN

Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Bu süre içinde mali ve sosyal haklarda kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere 1'er ay eklenecek. Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanacak.

 Memurlara çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getirildi. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada, ödemelerin yarısı yapılacak. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler ise devam edecek.

TURKCELL'Lİ ANNELER EVDEN ÇALIŞIYOR

Turkcell, 'Mobil ofis' uygulaması ile, yeni anne olmuş çalışanlarının bebekleriyle daha fazla zaman geçirmesine imkan tanıyacak. Programa göre, Turkcell'li anneler saat 10.00-15.00 arası ofiste çalışıyor. Mesailerinin geri kalan kısmını ise diledikleri gibi ayarlayabiliyorlar. Yeni uygulamadan, çalışanlar bebekleri 16 aylık olana kadar faydalanabiliyor. Turkcell Genel Müdür YardımcısıSeyfettin Sağlam, esnek çalışmaya teknolojiyle değer katıp onu mobil çalışma olarak yeniden tanımladıklarını belirtti.


Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu

Memur ve emeklinin zamlı maaşları belli oldu Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla en düşük memur maaşı 2 bin 893 liraya, en düşük emekli maaşı ise bin 405 lira...

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması!

Bakan'dan önemli 'cam filmi' açıklaması! Cam filmi yasağını değerlendiren Bakan Özlü, emniyetin görüntü alabileceği bir limit kriter getireceklerini, bunun ...