Karakter boyutu :
TRAFİK  HAFTASI MI?..

TRAFİK HAFTASI MI?..

Tarih 10 Mayıs 2016, 15:28 Editör reşat tula

Mademki Trafik Haftasıdır; ben de bu vesileyle böylesine önemli bir haftayı fırsat bilerek, Rize şehrimizin kangren olmuş bu Trafik sorununa her zaman olduğu gibi tekrardan ele alalım dedik.

Mademki Trafik Haftasıdır; ben de bu vesileyle böylesine önemli bir haftayı fırsat bilerek, Rize şehrimizin kangren olmuş bu Trafik sorununa her zaman olduğu gibi tekrardan ele alalım dedik.
Tabii ki Trafik Haftasının kutlanma amacı, trafik sorunlarını düzenlemek, sorunlara kafa yormak, çözüm üretmek ve Trafik kuralları (Araç, yol, çevre ve insan) olarak değerlendirilir, hafta boyunca Okullarda çocuklara pratik ve teorik olarak anlatılır.
Hafta boyunca bu anlatılanların, son derece önemli ve faydalı çalışmalar olduğu inancındayım.
Ama ben bu haftayı;  başka bir perspektiften ele almak istiyorum.
Rize'nin bu önemli gördüğüm Trafik sorununu defalarca bütün olumsuzlukları, yerelde, görsel yazılı basında dile getirildiğini çok iyi bilen biri olarak acaba sesimizi duyan olur mu?  Düşüncesiyle bir kez daha dile getirmek istedim.
Bazen kendi kendime soruyorum ''Otu oturduğun yerde!.. Sana mı düştü bu şehrin trafik sorununu anlatmak'' diyorum. 
İşte öyle değil! Ben vatandaşlık ve içinde bulunduğum görevin sorumluluğu ve bilinciyle hareket etmem gerektiğini düşünerek yine yazıyorum.
İlimizin trafik sorunu giderek büyüyor, içinden çıkılmaz hale geliyor. Allah aşkına bu sorunu kim?  Kimler? Hangi kurum ya da kuruluşlar çözecek? Yetkili, etkili, yetenekli insanlar çözecekse lütfen bu sorunu artık çözün. 
İnsanların bir kısmı rahat edecek diye onlarca insanı mağdur edecek bir zihniyete göz yumulmamalıdır. Sizler, bizler bu şehirde bir yerden bir yere giderken ne zorluklar çektiğimizi yazmayalım mı?
Kardeşim; şehrimizde ana arterler başta olmak üzere her sokakta, her caddede trafik sorunu var. Eğer bunu göremiyorsanız lütfen bakmak için bakınız. Belki o zaman görürsünüz. Görünüz ki şehrimizin kangren olmuş bu sorununa bir çare bulun.
 Nerdeyse her sokakta araç parkından dolayı yürüyemeyen yayalar, sakatlar, hastalar…
Rize'de maalesef araçlar; yollarımız gibi kaldırımları da işgal etmiş durumda.
Örnek mi istiyorsun.. Açık otoparkın önünde ki yaya kaldırımı, mavi köşenin karşısı, eski Tofaş servisinin tophane çıkışı, Atatürk ve Cumhuriyet caddelerinin tüm yaya kaldırımları. Yani şehrin % de 90'ı desek yanlış olmaz.
Yollar çift şerit, ancak park yapan araçlar tek şeridi tamamen kapatıp, gidiş-geliş yönüne park yapılan araçlarla dolu.
Eski orta caminin çevresi ve karşısında ki ışıkları geçmek belirli saatlerde çok zor. Büyükşehirlerin bir ilçe nüfusuna sahip olmayan Rize'miz de trafik tamamen karmaşaya dönmüş durumda.
Neden sayın il yöneticilerimiz, bu olumsuzlukları görmezler? Benim ve sizin gördüğünüzü, yaşadığımızı herkes yaşıyor da onlar yaşamıyorlar mı? Yaşıyorlarsa neden gereğini yapmazlar? İşte benim buna da aklım ermez.
İsterim ki Rize İl Trafik komisyonu ilimizin bütün kavşaklarını, buna bağlı yolları, il merkezinde bulunan caddeleri, sokakları, ana arter bağlantı yollarını bir dolaşsınlar. Tabii ki Belediyenin de  tamamen işin içinde yer almasıyla; çözmek için görsünler. İlimizdeki araç trafiğinin halini..
Ne diyelim birileri birilerine hoş görünmek adına ''Görmedim, bilmiyorum, duymadım'' geleneğini sürdürdükçe trafik sorunumuz Allah'a emanet…
Gurbetçi mevsimi başladı. Onlar da gelince rahatlık huzur ister. Neden? Çünkü aylarca, yıllarca uzak kaldıkları memleketlerine geldiklerinde kalacakları üç beş haftayı huzurlu, mutlu tamamlayarak gurbet ellerine dönmek isterler de ondan…
Allah; hepimize görevlerimizi, hayatımızı tamamlamak üzere çalışmalar yapmayı nasip etsin.
Sorunsuz, duyarlı ve sorumluluk bilinci içinde hareket etmek dileğiyle, Allah'a emanet olun…

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI